Proč vlastenectví v současné podobě nefunguje?

Můj kolega Tomáš Měšťan rozpoutal na sociálních sítích debatu o fungování vlastenecké scény, jejímž oficiálním „tahounem“ je politická strana SPD. Společným znakem těchto opozičních sil je kritika migrace, despekt vůči islámu, odmítání genderových experimentů a nesmlouvavá kritika EU.
14. 8. 2020 08:26 | Link: http://www.hrindova.cz/node/565

Kdysi silný opoziční proud byl zformován v roce 2015 především na silné kritice islámu. Tehdy média islám vykreslovala jako běžné náboženství, které máme v rámci naší tolerance respektovat a podporovat. Zcela se opomíjela souvislost migrace s expanzivní povahou islámu jako takového. Silný tlak občanské společnosti posunul debatu ve veřejném prostoru a marginální téma zviditelnil a zobjektivnil. Dnes už prakticky nikdo relevantní nebagatelizuje vliv islámu na erozi západních společností. Média informují o všem, co se ve světě děje a pokud si dovolí občas vlhké sny o multikulturní společnosti, v diskusích pod takovými články jim jejich čtenáři „vysvětlí“, že se dost výrazně autoři mýlí a editor udělal chybu, když článek zařadil. Osvěta už není třeba. I v dalších tématech mají lidé jasno. Žádný rozumný člověk nebude tleskat oslabování role rodiny, genderovým experimentům se změnami pohlaví u dětí ani snahám EU odzbrojit vlastní občany.

Politická hnutí a spolky by tedy měly veškeré své úsilí přestat vrhat do osvěty jako takové. Potřebujeme politická hnutí, která si řeknou o podporu. Hnutí, která přestanou stále dokola omílat známé pravdy a točit se v kruhu. Je třeba naprosto profesionálně zhodnotit situaci a začít pracovat na tom, aby lidé své rozumné postoje dokázali přeměnit na efektivní politické chování.

Co k tomu potřebujeme?

1, Přestat podporovat lidi, kteří melou nesmysly o tom, jak jsou volby k ničemu. Volby nejsou férové, ale v současné době je to jediný nástroj, který dovede současnému systému nasypat písek do soukolí. Každý zvolený jedinec s rozumem v hlavě a s odvahou v srdci dovede zavařit mocným tohoto světa více, než si dovedeme připustit. Tak proč to nevyužít. Špatná brzda je přece lepší než žádná brzda!

2. Potřebujeme profesionály v komunikaci. Horoucí srdce fakt nestačí. Potřebujeme nové přístupy v komunikace, protože ty staré nefungují. Politici, kteří ignorují sociální sítě jsou k ničemu. Ale ani super interaktivita za vás neudělá volební výsledek. Ten dělají dobře nastavená témata a jejich profesionální komunikace. Je to stejné jako v byznysu. Není to jen o penězích. Když máte špatný výrobek, krátkodobě vám pomůže drahá kampaň. Ale když máte fakt dobrý výrobek, který lidé poptávají a k tomu efektivní profesionální marketing, nepotřebujete miliony na televizní reklamu.

3. A ta témata! Fakt chcete vyhrávat volby s nic neříkajícími hesly? Nebo s hesly, které lidi jen utvrdí, že jste pomatený radikál nebo elitářský nadutec?

Problémem roztříštěnosti opozice nejsou jen ega jednotlivých hráčů – i když ty už dokázaly zabít nejeden projekt. Problémem je, že není zformulované silné téma a cíl. Nikdo z opozičníků si neuvědomil, že tahat se asi o pět procent „probuzených“ je vyčerpávající a k ničemu. Smyslem je probudit další a s jejich podporou dělat silné volební výsledky.

Koronakrize ukázala, že potenciál tady je. V Ostravě byli dokonce lidé ochotni jít na demonstraci bez ohledu na to, že ji uspořádali lidé, spojeni s trapným aktivistickým spolkem. Linie vzdoru, který je třeba nově definovat, stojí jinde než si staří „rebelové“ myslí. Není postavena ani na kritice EU, ani na kritice Babiše, ani na kritice pomatených aktivistů v politických neziskovkách. Pod tím vším doutná nespokojenost lidí a čeká na nové vůdce. Na lidi, kteří budou umět jasně formulovat záchranný program. A udělají to nově – bez starých nálepek. Bez otravných osobních animozit. Bez omezení vlastního ega.

Někteří to ještě nechápou a stále dokola oslovují stále stejné lidi a stačí jim to. Jenže to není efektivní cesta. Potřebujeme probudit nové lidi, kteří se postaví na obranu a svým hlasitým postojem dají najevo, že už nelze donekonečna ohlupovat lidi a dělat z nich tupé otroky, kteří svou prací podporují nezodpovědné kazisvěty.  

Po pěti letech od roku 2015 je zřejmé, že potřebujeme změnu – buď musí změnu udělat staří lidé nebo prostě budou muset přijít lidé noví. Prozatím to vypadá, že ti staří k těm změnám nejsou ochotní. Vytvořili si malý prostor pohodlného fungování, nechají se poplácávat po rameni svými fanoušky a každou kritiku a snahu o změnu odmítají. Lidem s jinými názory nadávají, urážejí je a zesměšňují. Jen houšť, aspoň se v plné nahotě ukáže jejich neschopnost posunout věci kupředu a uvolní tak místo novým rebelům!

Další články, blogy, videa

Neustále na mě vyskakují rozesmáté tváře na vyretušovaných plakátech. Zase budou volby. Jsem už čím dál víc alergická na ty rozzářené obličeje lidí,...
Tak v Paříži jsou poloprázdné hotely a prodává se málo vstupenek na olympijská utkání. Kdo by se tomu divil? Vždyť Paříž je dlouhodobě nebezpečné...
V posledních dnech jsme byli svědky překotných události v USA – atentát na exprezidenta Trumpa, odstoupení prezidenta Bidena. A to druhé je jasnou...
Dnes je to prakticky nemožné. Zbrojařské a farmaceutické firmy jsou ty nejbohatší. A znáte to - s jídlem roste chuť. Tyto nadnárodní firmy zcela...
Sledovala jsem vyhlášení voleb se svou téměř osmdesátiletou maminkou a dobře jsme se bavily. Zajímavé bylo sledovat, kdo se jak ke svému úspěchu či...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.