Proto celkem dost lidí reagovalo negativně na italskou premiérku. Nelíbilo se jim, že byla nějak spojována s Aspen institutem. To, jaké má skutečné názory, jaké má za sebou konkrétní činy, nikoho nezajímalo. Aspen je stigma a hotovo.
Takové uvažování je ale hloupé. Člověka a o to více politika máme chladně a pragmaticky posuzovat podle konkrétních činů a tyto činy nevytahovat z kontextu. Giorgia Meloni jako premiérka dokazuje, že její pověst euroskeptičky a pragmatické političky ji nepředcházela neoprávněně. Bylo velkou chybou ji odsoudit za Aspen. A kdo tak činil, ukázal se jako trochu pitomec...
Dnes je situace v politice tak složitá, že opravdu není možné dělat velká gesta (aby "probuzení" byli uspokojení). Je nutné vyvažovat, diplomaticky se posunovat krůček po krůčku a pomalu měnit systém tak, aby změny byly už nevratné. V Itálii mají velký problém s migrací a opravdu by nebylo rozumné otevírat deset různých "mediálně-válečných" front. Itálie halasně nevyhlašuje, že končí s podporou Ukrajiny, nicméně tam už neposílá zbraně. Pro Itálii je klíčové vyřešit migraci. A proto nová premiérka postupuje tak, aby mohla všechny síly zaměřit na vyřešení tohoto problému. Dokonce otevřela i téma vykořistování Afriky a ukázala prstem konkrétně na Francii!
Jak mohlo někoho napadnout srovnávat Giorgii Meloni třeba s naším "aspenářem" Středulou? Lidi vzpamatujte se. Chladné hlavy a tvrdý pragmatismus jsou tím, co teď potřebujeme. Posuzujme politiky podle konkrétních činů a slov, ne podle nálepek.
Nálepka je nálepka, na tom nic nemění to, kdo ji nalepuje. Nehledejme spasitele, nehledejme morálně čisté a bezchybné politiky, volme a podporujme politiky, kteří jsou v každou chvíli odhodláni hájit naše zájmy. A nepohrdejme těmi, kteří to dělají jen částečně. Nejsme v situaci, kdybychom si mohli vybírat... Bohužel!